KULLANICI GİRİŞİ

KAYIT OL
BÜYÜK ADA, İSTANBUL, BEN1GEZGİNİMKIZILCAHAMAM, ANKARA, EROL AYANLARKNİDOS ANTİK KENTİ, DATÇA, MUĞLA, UTKAN OFLAZKEMERLER, FASELİS ANTİK KENTİ, KEMER, ANTALYA, EROL AYANLARPierre Loti'den Haliç, Gamze Özer

Sayfamız Türkiye'nin en büyük tanıtım ve doğa sporları sayfası olup ülkemiz tanıtımına hizmet etmektedir. Gezginlerin gönüllü destekleriyle arşivimiz her geçen gün büyümektedir. Henüz gezi faaliyetleri yapmamaktayız... Üye olup yazı veya fotoğrafla siz de destek verebilirsiniz...

29 NİSAN 2008 NAYA KANGA 5844 m. ve İMJATSE 6189 m. NEPAL HİMALAYA, TUNÇ FINDIK

Naya Kanga, Himalaya’larda, Nepal’de 6000 metreye yakın bir zirve. Aşağıda o dağa yaptığım ufak tırmanış gezisini basitçe anlattım.  16 Nisan 2008 tarihinden 1 mayıs 2008 tarihine kadar,  sevgili yol arkadaşım ve abimiz Ahmet Merey ile beraber Himalaya Dağlarinin Nepal-Tibet sınırındaki Langtang Himal bölgesindeydim. Sonrasında ise, 3 mayıs- 23 mayıs tarihleri arasında Explorer firmasının rehberlerinden biri olarak, Everest/ Khumbu bölgesine toplam 30 kişilik bir Türk ekibi ile beraber gittik! Önce Everest ana kampına, sonrasında ise daha ufak bir ekiple İmjatse dağına çıktık… Tüm geziler boyunca toplam iki adet 6000 metrelik, üç adet 5000 metrelik dağa çıkıldı, her iki gezinin toplamında  300 km. kadar yol yüründü!!

Bu arada, tırmanmayı özleyen her tırmanıcı gibi, 4000 ve 5000 metrelerde bulduğum her kayada  magnezyum izleri bırakarak boulder yapmayı ihmal etmedim……….tüm bu yollar boyunca kaya ayakkabılarım ve toz torbam hep yanımdaydı.

Gezinin birinci bölümü- Langtang Himal ve Naya Kanga Dağı tırmanışı: Nepalin başkenti  Katmandu’dan 119 kilometrelik sarsıntılı bir jip yolculuğu ile ulaştığımız Syabrubensi köyünden, 1500  metreden baslayan ve 2500 metredeki Lama Hotel, 3300 metredeki Langtang ve 3800 metredeki Kyangjin Gompa yerleşimlerine  yaptığımız toplam 50 kilometrelik şahane bir yürüyüş ile, Langtang bölgesinin dağlarından Naya Kanga’nın ana kampına (4200 m.) vardık. Bu arada yükseğe uyum için de, 4400 metrelik Kyangjin-Ri adlı yürüyüş tepesine de çıkmıştık.

25 Nisan günü, ben ve eski arkadaşım Dorjee Sherpa (Everest bölgesinin yerlisi), gece 01.30 sularında ana kampı terkederek tırmanışa giriştik. Ancak zeminde çok kar vardı ve dağın eteğine yaklaşmak görece güç oldu, zira 4700 metredeki yüksek kampı da kullanmıyorduk.. Şafakla birlikte 5000 metreden ciddi şekilde başlayan  bu tırmanışta bir buzul platosundan, buzul duvarlari arasından, dik ve uzun  kar- buz sırtlarına tırmanarak (genelde 40-55 derece sert kar ve buz) günün ısısı ile  bataklaşan zirve sırtlarına vardik; saat 11:10 itibarıyla zirve sırtına ve zirveye, 65 derecelik kisa bir buz duvarı ve derin bir buzul çatlağını gecerek çıktık. Zirve, sadece ata biner gibi oturulabilecek kadar keskin bir kar sırtından ibaretti!

Boylece ip boyu ip boyu çıktiğimiz bu kar-buz rotasını ip emniyetiyle geri indik. Tırmanış toplam 13 saat sürdü; alpin stil yaptığımız bu çıkışta, normalde kullanılan 4700 metredeki yüksek kampı kullanmadık ve Ganja-La geçidi civarından başlayan klasik tırmanış rotandan farklı bir rotadan başladık, yukarıda sırtlarda klasik rotaya birleştik.. Rota uzunluğu, derin kar ve dik etaplar gibi koşulları gözönüne alınca, genel zorluk bence AD (bu koşullarda daha da zor olabilir tabii), ana kamptan zirveye yükseklik 1650 metre kadar, rota ise kuzeydoğu sırtı rotası. Teknik olarak bazı güzel dik etaplar var, dikkatli olunmazsa çığ ve taş duşmesi açısından da ciddi risk içeren bir zirve. Nepal hükümetince ‘trekking peak’ olarak sınıflandırılmış bu dağ, tahminimden de güzel bir tırmanış verdi. Galiba, dağın ilk Türk Tırmanışı da yapılmış oldu.. Sonrasında, iki günlük vadi aşağı yürüyüşle Syabru’ya ve oradan da aynı jip yolcuğu ile, 600 metre yükseklikteki Trisuli’den geçerek (40 derece sıcak!!!) Katmandu’ya dönüldü.

Katmandu’da hakedilmiş bir dinlenme sonrasında gezinin ikinci bölümü: 3 mayıs 2008 tarihinde 27 kişilik büyük bir Türk ekibinin varması ile, heyecan tekrar başladı.  Rehber arkadaşlarım Mustafa Kalaycı ve Ertuğrul Melikoğlu ile beraber, 4 mayıs tarihinde Everest bölgesine, 2700 metredeki Lukla’ya uçarak, Phakding- Namche- Tengboche- Dingboche- Lobuche- Gorak Shep- Everest Ana Kampı- Kalapattar tepesi olarak tanımladığımız rotayı yürüdük ve büyük ekip ile Dingboche köyünde ayrılarak, 6148 metrelik İmjatse (İsland Peak) dağına çıkmak için, toplam 8 kişilik bir ekip olarak  Chukkung boğazına yöneldik. Tırmanış için ana kamp 5100 metrede kuruldu; oldukça tozlu ve pis bir yer olduğunu belirtmem gerekir! Üstelik, bu seferde ana kampta  su eksikliği de sorun oldu.

İlk defa 2004 yılı nisan ayında tırmandığım Island Peak (Nepalce bilinen adı ile İmjatse) Dağına bu seferki  tırmanışta  görevim rehberlik olduğu için zirveye gitmedim; diğer rehber arkadaşım Ertuğrul Melikoğlu 3 kişi  ve 2 Sherpa arkadaşımız (Hakan, Işıl ve  Ahmet, Dorjee ve Furwa) ile beraber, gri ve kapalı bir havada  zirveye giderken, ben de 6000 m. civarında iyi hissetmeyen üç arkadaşımıza ana kampa salimen inmelerinde eşlik ettim (Tuğrul, Fırat ve İsmet abilerimiz). Sonuçta herkes sağlıklı olarak evine dönüyordu.  Bu tırmanışta da genel zorluk AD- civarı idi (basit, yatık  kayalarda serbest tırmanış ve ortalama 50 derece kar- buz tırmanışı, ana kamptan zirveye 1100 m. civarı yükseklik farkı)

Böylece Chukkung- Dingboche- Namche- Phakding rotasını izleyerek, 18 mayıs günü yürüyüşümüzü Lukla kasabasında bitirip Katmandu’ya geri uçtuk ve 23 mayıs günü itibarıyla da Türkiye’ye döndük!

Nerede Kalınır

Bizim Gezginleri Sizin Tesislerde Ağırlamak İstiyoruz. Tesisinizin yerini ayırmak istemez misiniz?
Bizim Gezginleri Sizin Tesislerde Ağırlamak İstiyoruz. Tesisinizin yerini ayırmak istemez misiniz?ANKARA