KULLANICI GİRİŞİ

KAYIT OL
ATAKENT SAHİLİ, SAMSUN, BEN1GEZGİNİMBagan, Myanmar, JOHN MIKULENKAALMAN KULESİ, BODRUM KALESİ, BODRUM MUĞLA, EROL AYANLARCEBEL YAYLASI, OSMANİYE, ZEYNEP ŞEKERKaya mezarları, Fethiye, Muğla

Sayfamız Türkiye'nin en büyük tanıtım ve doğa sporları sayfası olup ülkemiz tanıtımına hizmet etmektedir. Gezginlerin gönüllü destekleriyle arşivimiz her geçen gün büyümektedir. Henüz gezi faaliyetleri yapmamaktayız... Üye olup yazı veya fotoğrafla siz de destek verebilirsiniz...

PORTO RİKO, MELTEM İNAN

PORTO RİKO

Yazı: Meltem İnan

GÜZEL VE CANA YAKIN İNSANLAR DİYARI

İspanyolca’da ‘zengin liman’ anlamına gelen Porto Riko gerçekten de çok zengin. Ekonomik açıdan olmasa da insan açısından durumun böyle olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü burası dünyanın en kalabalık adalarından biri. Ufacık adada neredeyse 4 milyon insan yaşıyor. Yani 1 kilometre kare başına yaklaşık 400 kişi ediyor. ABD'ye bağlı, içişlerinde bağımsız özerk bölge olan Puerto Rico, Büyük Antiller'in en küçük adası ve ana adanın yanı sıra Mona, Vieques, Culebra gibi adacıklardan oluşuyor. Tropikal bir iklime sahip Puerto Rico’da sıcaklık yıl boyu genelde 27 derece dolaylarında seyrediyor. Ancak nem, sıcaklığı daha fazla hissetmenize neden olabiliyor. Puerto Rico yer yer İstanbul’dan bile kalabalıkmış gibi görünse de, Jeniffer Lopez’in ana vatanı, erkeklerin gözdesi... Puerto Riko yakın geçmişte dört defa Kainat Güzelliği yarışmasında birinci çıkartmayı başaramış ve her sene mutlaka derece almış. Güzellik yarışmaları burada neredeyse Venezuela’dan bile daha çok ciddiye alınıyor. Ve insanlar sadece güzel değil aynı zamanda çok dost canlısı ve cana yakınlar.

BOQUERON ve FLAMENCO BEACH:

Puerto Rico’nun en ünlü plajı Boqueron, adeta kart postaları andırıyor. Sahilin Kalabalık oluşuna aldanmayın. Sahil o kadar uzun ki, biraz yürüyünce, istediğiniz huzuru yakalamanız mümkün. Plaj da yer alan gazebolar ise çok romantik. Eğer niyetiniz biraz güneşlenmek ve biraz da yerel halkla sosyalleşmek ise o zaman plaj kenarında yer alan basket sahalarında onlara katılmayı deneyebilirsiniz. Genelde sizi hemen buyur ediyorlar. Ama bu işi ciddiye aldıklarını belirtmem lazım. Benim gibi topu basket sepetine karpuzlama atanlardansanız, izleyici olarak takılmaya razı olun. Daha da sakin bir plaj peşindeyseniz Flamenco Beach’de cennet kategorisine giren plajlardan . Üstelik etrafta sadece 1-2 bina var. Denizin içinde yürürken, kendinizi bulutların üstünde yürüyormuş gibi hissediyorsunuz. Kumlar o kadar beyaz! Tek problem, burayı gören turistler Puerto Rico’ya taşınma planları yapmaya başlıyorlar! (Tel: 787 742 3880)

EL MORRO KALESİ:

El Morro kalesi duvarlarının uzunluğu ile değil ama kalınlığı ile Çin Seddi’nin tahtına aday olabilir. Tamtamına 5.5 metre! San Juan sahilini düşmanlardan korumak için 16. yüzyılda inşa edilmiş olan kale 50 yılda tamamlanmış dense de, aslında ileriki yüzyıllarda  yapılan eklerle tamamlanması 19. yüzyılı bulmuş. Bu kaleyi dünyanın en çok ziyaret edilen kalelerinden biri yapan kişi ; evinize yıllardır girip çıkan biri. Özellikle de televizyonlar ve DVD ler aracılığıyla : Steven Spielberg. Ünlü Hollywood yönetmeni, 1996 yılında çektiği Amistad filminde yer alan , Sierra Leone’deki bir kalede kölelerin satıldığı kale sahnelerini burada çekmiş. O günden beri de kale sinemaseverlerin de uğrak noktası olmuş.

LUQUİLLO YAĞMUR ORMANLARI:

Eğer deniz ve güneşten bunaldıysanız ve 1 gün için bile olsa Türkiye’de yapamayacağınız bir tecrübeye imza atıp, dönünce havanız da olsun istiyorsanız o zaman Luquillo Yağmur Ormanları’nda, maceracıların son adrenalin sporu ‘Zipline’ı yapmadan dönmeyin. Yağmur Ormanlarında trekking yapmak fikri , hele de Puerto Rico gibi sıcak ve nemli bölgelerde ‘yapılacaklar’ listesinin sonuna atılır ve hatta listeden bile atılabilir. Ama ‘zipline’ buna da çare olmuş. İki uçurum arasında gerilen ipler, bu iplere gerilen makaralar, ve sandalyeyi andıran ama bacaklarınızı serbest bırakan bir oturgaç... Boydan boya aşağı bakıp, esintinin yüzünüzü yaladığını hissedip, yağmur ormanlarını tepeden görebilirsiniz. Tabii yükseklik korkunuz varsa biraz başınız da dönebilir. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Uçurumun tam ortasında durup 1- 2 kare çekmek çok keyifli oluyor. Ne de olsa bu manzarayı bir daha görme şansınız yok! Ancak ufak bir sorun var. Rezervasyonunuzu çok önceden, hatta gitmeden önce yaptırmanızda fayda var çünkü talep çok! Fiyat kişi başı 99 $ (Tel 787-242-3368, yunkezipline@gmail.com)

VEJİGANTE:

Puerto Rico’ya gemi seyahatine  katılıp indiğiniz zaman, tıpkı bizim kılıç kalkan gösterisine benzer bir gösteri ile karşılaşıyorsunuz. Burada kılıçların yerini Vejigante maskeleri almış. Vejigante, özellikle Şubat ayında Ponce şehrinde düzenlenen  karnavalın, şeytanı simgeleyen bir karakteri: Bir  maske ve yarasayı andıran kumaştan yapılmış kanatları taktınız mı sizde artık karnavalın bir parçası olmaya hazırsınız demektir. Bu karakter öyle bir günde doğmamış. Doğum günü 11. yüzyıla kadar gidiyor:  Aziz James , sadakatsiz Araplarla savaşmak üzere Katolik ordusu ile birlikte harekete geçmiş ve onun bu zaferi o gün bu gündür kutlanır olmuş. 17.yüzyılda ise bu şeytanı andıran kostümü ile Vejigante, Arapları temsil ediyormuş, ve özel günlerde insanları tekrar kiliseye gitmeleri için korkutma amacıyla kullanılıyorlarmış. Bir süre sonra iyilik ve kötülüğün arasındaki savaşta sembol bir karakter olarak gelişmiş ancak Puerto Rico’da daha da değişmiş çünkü burada Afrika ve Taino yerli kültürü ile harmanlanmış.Müthiş el yapımı maske ustası olarak bilinen Taino’lar da maskeye ve dolayısıyla bu karaktere son şeklini vermiş. Bugün ise Vejiganteler , insanları korkutmak amacıyla değil eğlendirmek amacıyla her yıl yeniden diriliyorlar.

Ve bu karakterlerin popülerliği ‘Puerto Rico’dan alınacaklar’ alışveriş listenizi de ister istemez etkiliyor. (Yörenin en iyi turistik Vejigante maskalerini satan dükkanın sahibi Gustavo Lerner,Adres:154 Cristo Caddesi, Eski San Juan, Tel: 787 725-3945)

GUANİCA’DA GECE DALIŞI:

Dalmayı bilmeyenler üzülmesin çünkü Puerto Rico’da , bio bay kano gezisi yapabilir ve hem buranın flora ve faunası hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz.

(Pure Adventure PR, Tel 787-202-6551)

Bazen tek bir kelimenin ne kadar uzun bir şeyi anlatabildiğine şaşır kalırım. Guanica bir yerli Taino deyiminden geliyor. Anlamı ise şu ‘Burası su ile dolu bir yer’. Guanica’nin ilk ve en önemli ziyaretçisi, Yeni Dünya’ya ikinci gelişi sırasında buraya ayak basan Christopher Colombus. Ancak buraya gelen scuba dalışçıları buraya tek bir nedenle geliyorlar: Gece dalışı!

Adı La Parguera Phosphorescent Bay olarak geçen ve Guanica’dan sadece 15 dakika uzaklıkta olan sahil, dinoflagellates  adındaki milyonlarca micro organizmadan oluşan canlının bulunduğu sahil. Rahatsız edildiklerinde parlayan bu mikro organizmalar, iste tam da bu nedenle gece dalışı için ideal. İnsan suyun içindeyken, ‘yoksa yılbaşı bu sene erken mi geldi?’ diye düşünebiliyor. Gece dalışı insana, ışıl ışıl parlayan noel ağaçları arasında dans ediyormuş hissi veriyor adeta.

 

BEN ACIKTIM!:

Puerto Rico’da acıktıysanız şanslısınız çünkü mutfağı çok zengin ve çeşitli! Puerto Rico’nun mutfağını özetlemek istersek, Avrupa, Afrika , Amerikan ve Taino yemek geleneklerinin bir karışımı olduğunu söyleyebiliriz. Benim tavsiye edebileceğim tabaklar: Pilavlı tavuk çorba, ve Pollo al Jerez yani şerili tavuk. Tatlı için se, hindistan cevizinden yapılan Polvo de Amor. ( anlamı ‘aşk tozu’)

Puerto Rico’nun en popüler restoranı ‘Pasta y Pueblo’. Ambiyansı o kadar olmasa da yemekler enfes!.  Kredi kartı kabul etmiyorlar (Adres:Calle 14 de julio malecon la pared, Luquillo, Puerto Rico Tel: 787-909-2015)

Karayip yemeklerinin adresi La Estacion’da gezginlerin favorilerinden. Özellikle papaya salatasını kaçırmayın.  (Adres:  Hotel El Conquistador’un yanı, Fajardo , Puerto Rico Tel: 787-863-4481)

NASIL GİTMELİ:

TÜRK HAVA YOLLARI: Uzun bir uçuş olduğu için aktarma ihtimalini ortadan kaldırıp, Türk Hava Yolları ile New York’a direk uçup oradan, American Airlines ile San Juan’a gidebilirisiniz. Sadece Amerikan vizesi almanız yeterli.

NEREDE KALINIR:

FAJARDO İNN:

Puerto Real’deki Fajardo İnn gerçekten bölgenin en iyi otellerinden biri. Üstelik Puerto Rico’nun otel fiyatları düşünüldüğünde bu ayar bir otel için muhteşem. Üstelik deniz manzaralı.

Adres: Puerto Real, PR 00740
Tel: (787) 860-6000

Nerede Kalınır

Bizim Gezginleri Sizin Tesislerde Ağırlamak İstiyoruz. Tesisinizin yerini ayırmak istemez misiniz?
Bizim Gezginleri Sizin Tesislerde Ağırlamak İstiyoruz. Tesisinizin yerini ayırmak istemez misiniz?ANKARA