KULLANICI GİRİŞİ

KAYIT OL
KİRAZLI KÖYÜ, ŞAVŞAT, ARTVİN, UFUK BALCISAAT KULESİ, ANTALYA, ZEYNEP ŞEKERTORTUM ŞELALESİ, ERZURUM, GÜNER ZORLUERNEMRUT, KAHTA, ADIYAMAN, AYLA AYANLARAVŞA, BALIKESİR, EROL AYANLAR

Sayfamız Türkiye'nin en büyük tanıtım ve doğa sporları sayfası olup ülkemiz tanıtımına hizmet etmektedir. Gezginlerin gönüllü destekleriyle arşivimiz her geçen gün büyümektedir. Henüz gezi faaliyetleri yapmamaktayız... Üye olup yazı veya fotoğrafla siz de destek verebilirsiniz...

Doğa Gezginlerine Öneriler

 1. Eğer doğa gezilerine veya kampçılık gibi doğa aktivitelerine karar verdiyseniz yola çıkmadan önce mutlaka eğitim almanızı öneririm.
 2. Yapacağınız etkinliklere mutlaka yanınızda bir arkadaşınız olsun. En basit ayak burkulması bile yardım gerektirebilir. Gruptan ya da ekip arkadaşlarınızdan asla ayrılmayın. Ayrıca yapacağınız faaliyet türüne göre yetkililere mutlaka bilgi verin.
 3. Bilmediğiniz bir yere gidiyorsanız mutlaka yöreyi bilen bir rehber almayı unutmayın. Öncesinde de olabildiğince bilgi toplamanız oldukça faydalıdır.
 4. Yolculuğunuzu zaman olarak olabildiğince planlayın ve ona göre yanınıza gerekecek eşyalarınızı almayı unutmayın.
 5. Yapacağınız etkinliğin ciddiyetine göre zor parkur veya etkinlikleri yeni başlayacak arkadaşlarınızla yapmaktan kaçının. Ya da yeni başlayan arkadaşlarınızı zorlayacak faaliyetleri önermekten kaçının.
 6. Doğa aktivitelerinde malzeme, yiyecek ve eşya konusunda paylaşımdan yana olmanız oldukça önemlidir.
 7. Doğa koşullarıyla mücadeleye girmeyin. Doğanın kuralları sizin kesinlikle kabul edip uymanız gereken kurallardır. Olası tedbirsizlikleri ve riskleri azaltmak önemlidir. Doğa koşullarına göre tedbiri elden bırakmayın.
 8. Çantanızda tedbiri elden bırakmamak adına yedek kıyafetler ve ekstra yiyecekler mutlaka olmalı
 9. Malzeme konusunda mutlaka tecrübeli birilerinden tavsiye ve fikir edinin.
 10. Özellikle hava koşullarını göz önünde bulundurarak faaliyete katılın. Gereksiz risk almayın.
 11. Doğa aktivitelerinde bilinen parkurları ve yürüme yolarlı veya patikaları tercih edin. Kestirme yollardan mutlaka kaçının.
 12. En iyi doğa sporcusu, gezgini doğadan maksimum verim alırken minimum zarar verendir. Diğer gezginlere de saygılı olun. Çevreye de özen gösterin. En iyi gezgin geride sadece ayak izini bırakandır.
 13. Özellikle kamp kurmak için tecrübeli bir rehberden destek alın. Her yere kamp kurulmaz. Çığ, kaya düşmesi, sel, doğal yavrulama alanları, ortak yaşam alanları gibi durumlar oldukça tehlikeli ve sakıncalıdır. Mümkünse kamping gibi korumalı yerleri tercih edin.
 14. Kamp esnasında yakacağınız ateşin söndüğünden emin olmadan uyumayın. İzin veriliyorsa ateş yakın ama oldukça kontrollü olun. Kamp yakınında orman varsa kesinlikle ateş yakmayın. Kamp ocakları daha verimli ve ideal olabilir.
 15. Diğer kamçılara da saygılı ve ölçülü olmanız herkesin hak ettiği verimi almasını sağlayabilir.
 16. Kesinlikle grup kurallarına uyun ve ayrı hareket etmeyin. Farkında olmadan başkalarının doğa keyfini alma hakkını çiğneyebilirsiniz.
 17. Doğa aktivitelerinde tartışmalardan veya gerginlikten uzak durun.
 18. Yanınıza alacağınız ekipmanın kullanılabilirliğini önceden mutlaka kontrol edin.
 19. Gitmek güzeldir ancak geri döneceğinizi de unutmayın. Gücünüzü ona göre kullanın. Yiyecek ve sıvı tüketiminizi de iyi ayarlayın.
 20. Doğa sporları kendinizi ispat etmeye veya hava atmaya yönelik kullanımı kabul etmez. Doğada doğanın kuralları geçerlidir. Sizde bu kurallara harfiyen uyun. Nerede dönmeniz gerekiyorsa dönün. Yapamadı denmesine bakmayın. Önemli olan zaten hedefe varmak değil doğada keyifli vakit geçirebilmektir.
 21. Parkuru mesafe olarak kendinizi zorlayacak şekilde belirlemeyin en uygunu en kısa olandır. Hem spor hem de keyif açısından da maksimum verim almanızı sağlayacaktır. Büyük mesafeler koyup kendinizi hedefe odaklamayın.
 22. Yarışmayın. Ekip arkadaşlarınızı da mutlaka gözetin zorlamayın. Uyumlu olun. Herkes aynı kondisyonda olmayabilir. Olmak zorunda da değildir. Ortalamayı bulmak gereklidir.

Nerede Kalınır

Bizim Gezginleri Sizin Tesislerde Ağırlamak İstiyoruz. Tesisinizin yerini ayırmak istemez misiniz?
Bizim Gezginleri Sizin Tesislerde Ağırlamak İstiyoruz. Tesisinizin yerini ayırmak istemez misiniz?ANKARA