KULLANICI GİRİŞİ

KAYIT OL
NEMRUT DAĞI, ADIYAMAN, AYLA AYANLARESKİ BİR EV, AYVALIK, BALIKESİR, AYLA AYANLARTURGUT ŞELALESİ, MARMARİS, MUĞLA, UTKAN OFLAZHARRAN, ŞANLIURFA, AYLA AYANLARFASELİS SAHİLİ, (PHASELIS), KEMER, ANTALYA, EROL AYANLAR

Sayfamız Türkiye'nin en büyük tanıtım ve doğa sporları sayfası olup ülkemiz tanıtımına hizmet etmektedir. Gezginlerin gönüllü destekleriyle arşivimiz her geçen gün büyümektedir. Henüz gezi faaliyetleri yapmamaktayız... Üye olup yazı veya fotoğrafla siz de destek verebilirsiniz...

İPUÇLARI

Dik yamaçlarda yavaş ve düzenli adımlarla yürüyün. Eğim azaldıkça da temponuzu yükseltin. Karlı zeminlerde ve dik çıkışlarda, yüksek irtifa yürüyüşlerinde, tempoyu kontrol etmenin ve yorgunluğu önlemenin yolu "tembel adımı " atmaktır. Bu yöntem bacakları ve ciğerleri adım aralarında dinlendirmek için kullanılır. Vücudun tüm ağırlığı arkadaki bacağa yüklendiğinde öne atılan bacak kasları gevşetilir. Kasların değil de kemiklerin ağırlığı taşıması için arkada kalan bacak dik ve dizden kilitli olarak tutulur. En az, adım başı nefes alın. Arkadaki ayağı öne getirirken nefes alın, öndeki ayak dinlenip, arkadaki bacağınız vücut ağırlığını taşırken nefes verin. Bu sıralamayı devam ettirin. Derin nefes almak için bilinçli çaba harcayın. Suyunuzu azar azar için, bir defada fazla su içmek sizi nefessiz bırakabilir.

İyi bir doğa yürüyüşçüsünün uygulayacağı en önemli teknik doğru tempoyu ayarlayabilmektir. Acemi bir yürüyüşçü, genellikle ya olabildiğinden fazla, ya da yapabileceğinden daha az bir tempo ile yürüme hatasına düşer. Eğer uygun zamanınız varsa daha ilk kilometrelerde kendinizi tüketmeniz oldukça anlamsızdır. Sahip olduğunuz enerjiyi, yürüyüş süresince yetecek şekilde kullanmanız daha akıllıca olacaktır. Eğer aynı tempoyu saatlerce sürdüremiyorsanız çok hızlı gidiyorsunuz demektir. Yamaç aşağı yürürken vücut ağırlığı bacak ve ayaklara biner. Ayak parmakları ayakkabının önüne doğru sıkışır. Sert atılan adımların yarattığı sarsıntı, omurga boyunca ilerleyerek, tüm vücudu zorlar. Bunun sonucunda da, diz kıkırdakları zarar görür, ayak tırnakları kırılabilir veya kan oturur, parmak ağrıları artar. Akşam saatlerinde ise şiddetli baş ağrıları ve sırt tutulmaları şeklinde rahatsızlıklar karşımıza çıkar. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak için inişlerde ayakkabılarınızın bağcıklarını sıkıca bağlayın. Daha yavaş bir tempoyla yürüyün. Ayak darbelerinizi yumuşatmak için dizlerinizi bükün, ayaklarınız acıyormuş gibi hafifçe adımlar atın. Dağ kazalarının, büyük oranda inişler esnasında olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

Doğa gezinizde her zaman vücut ısınızı korumanız önemlidir. Yazları aşırı terleme, kışları üşüme dikkate alınması gereken unsurlardandır. Bu nedenle doğa gezinizde her zaman terlemeyecek kadar sıcak kalmanız önemlidir. Islanmış kıyafetler vücudunuzun üşümesine ve nefes almasını engellemeye neden olur. Bu nedenle yürüyüş esnasında uygun yükselti, iklim ve mevsime göre giysi seçip kendinizi en uygun hissettiğiniz kadar giyinmeniz önerilir. Unutmayın mola verdiğiniz zaman mutlaka yürür durumdakinden daha kalın giyinilmelidir. Isınan kaslar ve sıcaklığınızı korumanız önemlidir. Uygun koşullarda aşırı terlemeye karşı yedek kıyafetinizi giymeniz en uygun olandır. Üzerinizde terin kuruması kaslarınız yorabileceği gibi üşümenizi de hızlandırabilir. Uygun olmayan koşullarda kıyafetlerinizi ve giyiminizi terlememeye endekslemeniz önemlidir.

Mevsime göre pamuklu veya yünlü giysiler tercih edilmeli. İster günlük, isterse gecelemeli faaliyetlerinizde kullanacağınız çantanızın en önemli özelliği ağırlığı omuzlarınızdan alıp kalçanıza vermesidir. Yükü omuzlarda taşımak oldukça yorucudur. Bu nedenle çantanız kalçanızın üst kısmında temas ederek yükünüzü daha kolay taşınabilir hale getirebilir. Ayrıca çantanız ayarlanabilir bir sırt sistemine sahip olmalıdır. Yine sırt kısmında havalandırma özelliği olan çantaları kullanmanız sırtınızın aşırı terlemesini önleyebileceği gibi. Vücudunuzun daha rahat nefes almasını sağlayabilir. Ayrıca yağmurluk özelliği olan çantalar yükünüzün ıslanmadan taşınmasını sağlayabilir. Çantanızın renkli olmasını tercih etmelisiniz. Kolay bulunabilirlik doğada oldukça önemlidir. Çantanızı gereksiz şeylerle doldurmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca mutlaka bulundurmanız gereken eşyalarınızın ebat olarak daha küçükleri varsa tercih edebilirsiniz.

Yürüyüş Sırası Sağlığı ve Alınacak Tedbirler: Trekking sırasında tüm vücudumuz ve psikolojimiz uyum içinde hareket etmelidir. Enerjinin Tasarrufu/ Enerji tasarrufu sırasıyla mekanik tedbirler, biyolojik tedbirler ve psikolojik tedbirler ile sağlanabilmektedir. Mekanik tedbirlere; doğru ve sağlıklı malzeme seçimi, bu malzemelerin doğru kullanımı ve taşınması, yürüyüş teknikleri ile yürümektir. Biyolojik tedbirlere; yürüyüş öncesinde ve sırasında rehber gerekli gördüğü tüm tedbirleri ve inceliklerini, zaten anlatacaktır. Biyolojik tedbir için vücut ısısını dengeleyecek giysiler seçilmelidir. Ne ısı kaybına uğramalı, ne de vücut fazla ısınmalıdır. Sırt çantası dengeli ve mantıklı yüklenmeli, üzerine dengeyi bozacak gereksiz aksesuarlar asılmamalıdır. Yürürken arada bir kolları başın üstünde parmakları birbirine geçirip teslim olmuş vaziyette kaldırmalı ve o şekil yürümeli, özellikle omuzlardaki kan dolaşımını rahatlatmalı. Bazen de, çantamızı alttan havaya kaldırıp, belimize binen yükü, omuza gelen baskıyı kısa süreliğine ortadan kaldırıp, gövdemizin kan dolaşımını süratlendirip, dinlendirmeli ve sırtımızı havalandırmalıyız. Yürüyüşümüzü süratli değil kısa adımlarla tempo içinde yapmalı. Dik eğimlerde "Dinlenme Adımları Tekniği" ni kullanmalı. Molalarda temiz bir yere uzanıp, bacakları kaldırıp (mesela yatıp ağaca dayanabilir) öncelikle bacaklardaki kan basıncı yükünü ortadan kaldırmalı ve kanın kalbe geri gelişini sağlamalı. Artan terleme ve yorgunluk neticesi kaybedilen sıvının sık sık su içmek suretiyle geri kazanılması veya sıvı kaybının asgari düzeyde tutulması sağlanmalı. (bulunan su içilecek düzeyde değilse bile tüm elbiselerin ıslak giyilerek vücudun nemli tutulması da su kaybını bir ölçü azaltacaktır sadece çok kurak ve sıcak ortamda) Kesilmeyi önlemek için kısa süreli sık mola vermek uygun olur. Vücudun artan tuz tüketimini de karşılamak için tablet veya toz halde gerekli tuzu vücudun alması sağlanmalıdır. Günde alınacak 1000 Mg. C vitamini kişinin atmosferik koşullara uyum göstermesini sağlarken direncini koruyacaktır. (Soğuk sıcak değişimi sonucu ortaya çıkacak stres C vitamini depolarını boşaltır ve C vitaminine olan ihtiyaç artar) Kan dolaşımının rahat olması için dar olmayan giysiler seçilmeli ve giysilerin solunumunu, hava sirkülasyonunu kaybetmemesi için temiz tutmaya çalışılmalıdır. Zira kirden gözenekleri tıkanan giysiler yoğunlaşma sonucu ıslanacağından üşütmeye başlayacaktır. Gün başında alınacak bir tablet aspirin kanın akışkanlığını artırıp, kan dolaşımını koruyacaktır.

Kıyafetler, hafif olması ve az yer kaplaması, Sıcak tutması, Az nemlenmesi ve kolayca kuruyabilmesi, Ter buharını dışarı verebilmesi, Rüzgar ve yağmura karşı koruyucu olması, Rahat ve hareketleri kısıtlayıcı olmaması, Giyilip çıkartılmasının kolay olması, Aşınmaya dayanıklı olması, Doğa sporlarında, kullandığımız kumaşlar genellikle; Meraklon (polypropylene), polyamid, polar (Fleece) ve yündür.

Yapacağınız aktiviteye uygun malzeme ve kıyafet almanız oluşabilecek sorun ve kaza risklerini azaltabilir.

Yürüyüş sırasında devamlı etrafa bakarak yönünüzün doğru olup olmadığını anlamak için referans olarak tanımlanan belirleyici noktalar gözlenmelidir. Değişik biçimli bir kaya, yakın yerdeki yükselti, ağaç. Kısacası bulunduğunuz yerde dikkat çekici olan ve pek çok noktadan görünebilen yerlerdir. Böylelikle geri dönüş sırasında kaybolma ihtimalini ortadan kaldırmak için yararlı olur. Yürüyüşlerde gelişigüzel molalar oldukça sakıncalıdır. Sürekli olarak durup hareket etmek kişiyi dinlendirmekten çok yorucu olur. Fiziksel ve psikolojik konsantrasyonu kaybolan kişi yürüyüşten keyif almaktan çıkıp sıkılmaya başlar. Mümkün olduğunca parkurun durumuna göre az eğimli parkurlar seçilmelidir. 25 dereceyi geçen eğimlerde zikzaklar çizerek yürüyüşü daha kolay kılabilir. Doğa yürüyüşünde uyulacak temel kurallardan biri de ekip düzeninin korunmasıdır. Bu düzene göre parkura göre sıra düzeni en uygun olanıdır. Ekibin en tecrübelisi grubun başında durur. Yürüyüş rotasını belirlemek, parkurun uzunluk ve kısalığını belirlemek onun görevidir. Son kararlar onundur. Ekip başının hemen arkasında en tecrübesiz veya en yavaş yürüyen bulunur. Artçı ise grubun en sonunda bulunan ikinci en önemli tecrübeli kişidir. Görevi liderin komutlarını yerine getirirken olası kopmaları, kaybolmaları veya rahatsızlık verici durumları lidere iletmektir.

Yürüyüşe uygun ayakkabı veya bot. Küçük bir sırt çantası. Yağmura veya ıslak geçişlere karşı koruyabilecek su geçirmezlik özelliği olan giysiler. Matara. Güneş gözlüğü ve güneş kremi. Yedek çoraplar. Havlu. Varsa düzenli kullanmanız gereken ilaçlar. Eşyalarınızı sudan korumak veya doğaya çöp atmamak için boş poşet. Çikolata veya kuruyemiş gibi atıştırmalıklar. Doğa yürüyüşlerinin olmazsa olmazı gerektiğini düşündüğünüz kadar su.

Yanınızda büyük boy çöp torbası taşıyın. Yağmurluktan tenteye kadar birçok işe yarar.

1.  Terden veya sudan ıslanan giysinizi, yürüyüş süresince kuruması için iyice sıktıktan sonra çantanızın üzerine gererek asın.

2.  Vücudunuzun tuz kaybına dikkat etmeniz gerekir.

3.  Mutlaka bandana taşıyın, geniş kenarlı şapkanız yoksa çöl lejyonerleri gibi kepinizin altından ense ve kulağınızı kapatmak için kullanacaksınız. Yoğun ve kızgın güneş altında çok gereklidir.

4.  Güneşi yansıtsın diye sırf beyaz giymeyin, bu sefer gözünüzü alacaktır. En iyi renk güneş altında bej veya çöl kumu rengidir. Kışında siyah giyinin, hem güneş ışınlarının ısısını toplar, hem de kar üzerinde iseniz yansımaların az da olsa bir kısmını emer.

Nerede Kalınır

Bizim Gezginleri Sizin Tesislerde Ağırlamak İstiyoruz. Tesisinizin yerini ayırmak istemez misiniz?
Bizim Gezginleri Sizin Tesislerde Ağırlamak İstiyoruz. Tesisinizin yerini ayırmak istemez misiniz?ANKARA