KULLANICI GİRİŞİ

KAYIT OL
GÜRLEYİK ŞELALESİ, MİHALIÇÇIK, ESKİŞEHİR, EROL AYANLARDİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI, AKBÜK, DİDİM, AYDIN, AYLA AYANLARDÖRT KİLİSE, YUSUFELİ, ARTVİN, GÜNER ZORLUERKONYA, BERKAN ERIŞIK-BEDİRHAN DÖKÜLMEZAziziye Cami, Konya, Gamze Özer

Sayfamız Türkiye'nin en büyük tanıtım ve doğa sporları sayfası olup ülkemiz tanıtımına hizmet etmektedir. Gezginlerin gönüllü destekleriyle arşivimiz her geçen gün büyümektedir. Henüz gezi faaliyetleri yapmamaktayız... Üye olup yazı veya fotoğrafla siz de destek verebilirsiniz...

YÜRÜYÜŞTE KAT EDİLEN MESAFEYİ BELİRLEMEK.

Doğada yapılan yürüyüşler sırasında ne kadar yol kat etmiş olduğumuzu, ne kadar yolumuzun kalmış olduğunu veya ne kadar ilerlememiz gerektiğini belirlemek çok önemlidir. Çünkü bir kaybolma durumunda, kaybolunan yeri bulma tekniklerinde mesafe belirleme yeniden kaybolmamamız için gereklidir. Pusula seyri yaparken rotamızdan ne kadar sapmış olduğumuzu bilmemiz açısından da zorunludur. 

Bir yürüyüşte ne kadar mesafe kat edildiğini belirlemek için, yürünen zamanla birlikte yürüyüş hızı bilinmelidir. Yani ne kadar bir süratle ne kadar zaman yüründüğüdür. Bu yapılırken doğru ve dikkatli hesap yapılmalıdır.

Düz bir alanda kat edilen mesafeyi bulmak kolaydır. Ama doğada bu oldukça zordur. Çünkü düz bir satıhta belirli bir tempo ve sürat tutturulabilir. Bir süre performansımız kendini koruyabilecektir. Doğada ise engebeli, girintili çıkıntılı ve bozuk bir satıhta oldukça güç sarf edilecek, performans la birlikte sürat ve zamanlama da birbirine karışacaktır.

Böyle durumlar için belirli kalıp ve formüller vardır; ama yürüyüşçü zamanla tecrübe kazanarak daha kolay mesafe belirlemeye başlayacaktır.

— Açık ve düz bir alanda bir insan 5 km ./h.lik normal yürüyüş hızı ile dakikada ortalama 85 metre yol alır. Bu da 1 km .lik bir yolu 12 dk. gibi bir sürede alacak demektir.

— Bozuk ve inişli çıkışlı bir arazide de 1 km .lik bir mesafe aynı hızla 20 – 25 dk. gibi bir sürede tamamlanacaktır.

— 250 m .lik uzun çıkış ve inişleri bulunan bozuk bir arazide de 1 km .lik bir mesafe, yine aynı hızla 40 dk. gibi bir sürede bitirilecektir.

Bu rakamlar yürüyüşçüye sırt çantası yüklenmeden elde edilen ortalamalardır.

Mesafe belirlemede adım sayma yöntemi de uygulanır. Adım aralığı 65 cm. olan 1.70 cm. boyundaki bir yürüyüşçü, 100 metrede ortalama 154 adım atar. Bu sırt çantalı ve yorgun olarak 170 adıma kadar çıkar. Çünkü iki adım arası mesafe kısalacaktır. Ancak arazinin yapısına göre de bu ortalamaların artma yönünde değişeceği muhakkaktır.

Kısaca ekleyecek olursak, bol engebeli ve bozuk arazide ilerlenen ve 3 saat süren bir trekking yürüyüşünde ortalama 4 – 5 kilometre yol kat edilir.

Öncelikle bazı tehlikeli hayvanlar hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır. Bunlar özellikle Ayı, Kurt, Çakal, Yaban Domuzu, Yılan, Akrep, Örümcek gibi.

Nerede Kalınır

Bizim Gezginleri Sizin Tesislerde Ağırlamak İstiyoruz. Tesisinizin yerini ayırmak istemez misiniz?
Bizim Gezginleri Sizin Tesislerde Ağırlamak İstiyoruz. Tesisinizin yerini ayırmak istemez misiniz?ANKARA